Filmy

Skontaktuj się
wysyłając formularz.

Pola oznaczone * są wymagane.

Skansen "NIEBOWO" znjduje się we wsi Wincentów, położonej pomiędzy Opocznem a Tomaszowem Mazowieckim, na terenie gminy Sławno. Jest to prywatne przedsięwzięcie, realizowane przez małżeństwo Edytę Cieślik-Moczek i Krzysztofa Moczka. Ideą projektu jest połączenie twórczości, folkloru, edukacji i natury w działaniu z ludźmi.
W Niebowie odbywają się warsztaty twórcze dla dzieci i dorosłych, plenery, spotkania przy muzyce ludowej, a także większe imprezy folklorystyczne.
Skansen został otwarty 6 października 2007 roku. W jego skład wchodzą: prawie stuletnia bielona chata kryta strzechą, piwnica - ziemianka murowana z głazów polnych, stodółka i wiata oraz aktualnie rekonstruowany, drewniany dom ze Sługocic. W chacie odtworzone zostały wnętrza: izba biała, izba czarna, kuchnia i sień. W pomieszczeniach zgromadzono wyposażenie charakterystyczne dla regionu opoczyńskiego: kredensy, łóżka, krosno tkackie, maselnice, dzieże, meble i tkaniny. Przez cały rok w domu można spotkać "gospodarzy" - Rozalię i jej męża Edwarda oraz dzieci, Marysię i Kasię. Postacie ubrane są w stroje regionalne i chociaż wykonane sa z papieru, mają prawdziwe dusze. W kuchni można zobaczyć autentyczny piec chlebowy połączony z wędzarnią i zapieckiem. W stodółce zgromadzone eksponaty związane z rolnictwem, stolarstwem i tkactwem. Na kolekcję składają się drewniane radła, brony, pługi, wialnie, cepy, sierpy, chomąta, "smyki"- sanie, warsztat stolarski z bogatym wyposażeniem i wiele innych, interesujących przedmiotów.Klimat dawnych lat pomagają przywołać chruściane płoty, stare ule, kapliczki, kępy kwitnących bzów i kwiaty z babcinego ogródka. Przybywających gości witają kolorowe drewniane ptaki, które przysiadły na bramie. 

Właściciele z radością zorganizują wrsztaty, przyjmą zwiedzajacych i podzielą się z nimi swoim kawałkiem nieba....

Zwiedzanie po wcześniejszym uzgodnieniu.

www.niebowo.pl

Galeria

Tradycją Regionu Malowane

Opublikowany 2012-12-24

22 grudnia w TVP Łódź został wyemitowany kolejny odcinek programu z cyklu „Tradycją regionu malowane" autorstwa dziennikarki Magdaleny Michalak. Reportaż pokazuje kultywowanie tradycji ludowej we wsiach Regionu łódzkiego. Tematem odcinka było przygotowywanie się do Świąt Bożego Narodzenia w Skansenie Niebowo, oraz stoły wigilijne w Sławnie przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich.