Skontaktuj się
z Z.W. Słomką
wysyłając formularz.

Pola oznaczone * są wymagane.

Zdzisław Wojciech Słomka
– rysownik, malarz, rzeźbiarz. Jest samoukiem. Mieszka w Tarasce koło Sulejowa (gmina Aleksandrów) gdzie tworzy „Zagrodę wyobraźni – Nad Czarną i Pilicą”.

            Zdzisław Słomka jest twórcą setek obrazów olejnych, grafik, rzeźb oraz kilku polichromii kościelnych. Tworzy w niezwykle charakterystyczny, właściwy własnej konstrukcji psychicznej sposób. Jego styl, pełen dygresji i niepohamowanej ekspresji, uwikłany w symbolice egzystencjalnej zadumy, jest jednocześnie wyrazem pasji człowieka o ogromnej wrażliwości, żyjącego na granicy konfliktu realności z iluzją. I to wszystko na skraju śródleśnej wsi Taraska wtopionej w krajobraz Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.

Oto fragment wypowiedzi o artyście:

 Paweł Reising
Redaktor Naczelny Miesięcznika Kulturalnego „ Kurier – Kultura i Rzeczywistość ”

            Zdzisława Wojciecha Słomkę znam od 2003 roku. Od tego czasu podziwiam jego talent, pracowitość i nieokiełznaną inwencję twórczą. Nie boi się on nowych wyzwań – rzeźbi w drewnie i kamieniu, maluje, rysuje, buduje pomniki, a nawet zilustrował książkę z bajkami dla dzieci. Choć skrył się w lasach na obrzeżu cywilizacji, w ubogiej gminie Aleksandrów, to wydaje się, że jest artystą, który w regionie piotrkowsko-opoczyńskim wzbudza najbardziej pozytywne reakcje miłośników sztuki.

            Przy swoim domu w Tarasce stworzył wyjątkowy skansen, w którym obok starych wyrobów rękodzieła ludowego stoją jego rzeźby, obrazy, instalacje. Z roku na rok przybywa tam eksponatów, choć związane to jest ze znacznymi kosztami. Jednak dzięki temu tradycja wiąże się ze sztuką współczesną wywołując często zupełnie wyjątkowe wrażenia estetyczne.

            Artysta chętnie zaprasza ludzi kultury. Dzięki jego życzliwości przez kilka lat organizowałem w Tarasce Nadpilicką Biesiadę Literacką, której głównym punktem był Turniej Jednego Wiersza o Tematyce Przyrodniczej. Twórczość Zdzisława Wojciecha Słomki warta jest wsparcia i popularyzacji, gdyż dzięki takim Artystom nasz kraj jest piękniejszy i bogatszy duchowo.

Galeria obrazów

Galeria rzeźb