Skontaktuj się
z
A. Dutkiewiczem 
wysyłając formularz

Pola oznaczone * są wymagane.

Aleksander Dutkiewicz

Wywodzę się z rodziny, która bardzo starannie pielęgnowała tradycje ludowe. Umiejętności tkania, haftowania, wycinania, wyrabiania ozdób z bibuły i słomy, zdobienia jajek przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Ślady tworzenia sztuki ludowej w mojej rodzinie (zam. wieś Zakościele gm. Inowłódz) sięgają przynajmniej czterech pokoleń tj. końca drugiej połowy XIX wieku (zapisy w różnych publikacjach).

 

Wdzięczny jestem mojej babci Agacie Sobolewskiej- twórczyni ludowej, która zainteresowała mnie między innymi wycinankarstwem. Później podpatrując sposób tworzenia przez babcię oraz jej siostry Józefę Siwek i Antoninę Królik zacząłem wycinać samodzielnie.

Bardzo szybko nabyłem sztukę wycinania. Pierwsze swoje sukcesy osiągnąłem już w wieku 14 lat- było to wyróżnienie w konkursie “Wycinanka ludowa” zorganizowanym przez Muzeum Ziemi Rawskiej. Wtedy uwierzyłem w siebie i wycinam do chwili obecnej, a trwa to już 45 lat. W ciągu tych lat zdobyłem wiele nagród i wyróżnień. Moje wycinanki, to tradycyjne “rózgi” rawskie, ażurowe koła i kwadraty w kolorach: czarnym, czerwonym, zielonym i fioletowym. W swoich zbiorach posiadam bardzo bogatą kolekcję wycinanek- około 300 sztuk; są niepowtarzalne. Oprócz wzorów wymaganych etnograficznie, wycinam również motywy okazjonalne.

Prowadzę zajęcia warsztatowe, co sprawia mi wiele radości. Cieszy mnie, że nadal jest zainteresowanie tym rodzajem sztuki ludowej. Jako twórca ludowy, członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych uczestniczę w kiermaszach, konkursach i wystawach (ostatnio “Wycinanki niezaplanowane”).

Wycinanki moje znajdują się w Muzeum Ziemi Rawskiej, Muzeum Częstochowskim, Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim, Muzeum Lubelskim, Muzeum w Piotrkowie Tryb. Ponadto współpracuję z Łódzkim Domem Kultury, Stowarzyszeniem Dolina Pilicy, Stowarzyszeniem Aktywny Brzustów, GOK w Inowłodzu.

 

 

Osoby, którym bliski jest temat twórczości ludowej i wycinanki  odsyłam do: www.wycinankaludowa.pl, a w miesiącach letnich zapraszam do mojej galerii (Inowłódz ul. Brzustowska 21).