Kontakt

Pola oznaczone * są wymagane.

Koło Gospodyń Wiejskich w Krzewinach

Dla większości z nas nazwa "koło gospodyń wiejskich" brzmi archaicznie i przywodzi na myśl iście Reymontowskie obrazki  ubranych w kolorowe pasiaki niewiast, ze sznurem czerwonych korali na szyi, drących pierze i śpiewających przy tym ludowe przyśpiewki. Taki obraz rzeczywiście ciężko wpasować w wizerunek współczesnej wsi.

Historia naszego Koła sięga lat 50-tych ubiegłego wieku. Już od początku założenia, KGW prowadziło ożywioną działalność społeczno-kulturalną. Aby ułatwić pracę i życie gospodyń odbywały się różnego rodzaju kursy: kroju i szycia, gospodarstwa domowego,gotowania.
Członkinie nie zapomniały również o działalności kulturalnej. Wielokrotnie organizowały przedstawienia amatoeskie, zabawy, wieczorki, spotkania przy kawie, dożynki wiejskie czy wycieczki kajoznawcze. Słynne były spotkania w Noc Świętojańską z udziałem niemalże całej wsi. W połowie lat osiemdziesiątych aktywność Koła zaczęła coraz bardziej upadać, aż do całkowitego rozpadu grupy. Reaktywacja nastąpiła w 2005 roku z inicjatywy Pani Zdzisławy Smolarek. Obecnie Koło liczy 35 członkiń w różnym wieku.

Panie z KGW są zawsze tam gdzie dzieje się coś ważnego i ciekawego. Przygotowywanie wieńców dożynkowych zawsze sprawia nam wielką przyjemność oraz okazję do śpiewania tradycyjnych pieśni dożynkowych.

  • W 2009 r. zorganizowałyśmy Jasełka z udziałem dzieci ze SP w Łęcznie oraz wigilię dla mieszkańców wsi i okolic. Brałyśmy udział w wystawie stołów wigilijnych w Warszawie.
  • I miejsce 2012 r. za tradycyjny żur podczas Biesiady Średniowiecznej w Sulejowie na Podklasztorzu.