Kontakt

Pola oznaczone * są wymagane.

Stefania Pokora
Zamiłowanie do twórczości ludowej przejęła od mamay. 
Stefania Pokora jest utalentowaną i aktywną twórczynią, którą można uznać za kontynuatorkę rodzinnych i regionalnych tradycji, szczególnie w zakresie pisankarstwa, haftu, koronkarstwa i zdobnictwa papierowego.
Od 10-tego roku życia wykonywała bibułowe przedmioty – pająki, kwiaty, bukiety kwiatowe – rózgi, wycinanki z papieru kolorowego. Od wielu lat wykonuje wielkanocne pisanki – techniką batikową. W jej dorobku artystycznym na uwagę zasługują również tradycyjnie wykonane koronki, hafty krzyżykowe i płaskie, którymi ozdabia ręczniki paradne, obrusy, serwetki, chusteczki i koszule opoczyńskiego stroju kobiecego i męskiego. Swoje zamiłowania, wiedzę oraz umiejętności zaszczepiła córce Elżbiecie i Annie, które z dużym uznaniem kontynuują dzieło swojej matki. 

            Przez wiele lat współpracowała ze Spółdzielnią Rękodzieła Ludowego i Artystycznego w Opocznie. Należała do Koła Miłośników Folkloru Ziemi Opoczyńskiej działającego przy Muzeum Regionalnym w Opocznie. Przez wiele lat była przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Bielowicach. Należy do Bielowickiego Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Ludowej w Bielowicach. Brała udział w wielu konkursach etnograficznych zdobywając pierwsze i drugie nagrody za wykonane prace. Jest twórczynią aktywną, która uczestniczy w imprezach kulturalnych, które propagują opoczyńską sztukę ludową – warsztaty i pokazy pracy twórczej, kiermasze i cepeliady. Wykonane przez nią prace znajdują się w kolekcjach muzealnych (Opoczno, Tomaszów Maz., Piotrków Tryb., Toruń, Lublin, Warszawa, Łódź) oraz prywatnych. W 1989 roku otrzymała odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”.

Galeria