Kontakt

Pola oznaczone * są wymagane.

Zespół Ludowy „Królowianki”

Zespół powstał 1980 roku, kiedy to pewnego zimowego wieczoru podczas spotkania gospodyń wiejskich w Królowej Woli narodził się pomysł utworzenia zespołu ludowego, którego członków połączyła wspólna pasja: miłość i szacunek do folkloru. Zespół swoją siedzibę znalazł w Domu Ludowym w Królowej Woli. Swój repertuar czerpią z korzeni rodzimego folkloru, przekazując go następnym pokoleniom. Już poprzez pierwsze występy, które odbywały się na terenie Gminy Inowłódz zespół swoją autentycznością i naturalnością zyskał akceptację w środowisku i wśród władz lokalnych gminy. Zespół może poszczycić się szerokim dorobkiem artystycznym. Efektem pracy zespołu są jego liczne odznaczenia, nagrody, wyróżnienia. Do najważniejszych należą

  •   I miejsce -  „Spotkania Folklorystyczne Polski Centralnej w Sieradzu „Od Kujawiaka do Oberka” 
  •   I miejsce - „Przyśpiewka Ludowa” Przedbórz
  •   wyróżnienie - w 2004 r. sukces Kapeli Kieliszka z zespołu „Królowianki” na Ogólnopolskim  Festiwalu
                             Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą
  • Międzynarodowe Spotkania Kapel Ludowych w 2005 r. w Toruniu.
  • Wielkim i znaczącym wydarzeniem dla zespołu w 2010 r. był fakt nadania przez Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Ci wspaniali ludzie już ponad 30 lat tworzą i ciągle doskonalą piękno ginącego folkloru poprzez śpiew, taniec oraz barwne stroje. W ten sposób propagują i podtrzymują piękne tradycje kulturowe regionu rawsko – opoczyńskiego. Zespół „Królowianki” wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Instruktorem zespołu jest Jerzy Kopczyński.